сряда, 9 юни 2010 г.

Слюнката на кърлежа спасява от рак


Колкото и странно да звучи, но слюнката на кърлежа може би е ефективно средство за лечение на рак.

Южноамерикански учени са успели да отделят белтък от слюнка на кърлеж, който забавя растежа на раковите клетки и води до пълно изчезване на меланома (рак на кожата) и тумори на панкреаса.

Кърлежите Amblyomma cajennense, в чиято слюнка бил изолиран противораковия агент, обаче са преносител на редица опасни за живота на човека инфекциозни заболявания, сред които и петнистата треска от Скалистите планини.

Експеримментът учените провели, за да търсят вещество, което да забавя съсирването на кръвта. Въпросният протеин, който бил наречен Factor X Active, имал не само антисъсирващ ефект, но и забавял размножаването на клетките на злокачествените тумори, без да нанася вреда на здравите клетки.

Лабораторни тестове с опитни мишки, заразени с ракови тумори, потвърдили ефекта. Бозайниците били инжектирани с генномодифицирани бактерии кърлежов белтък. За 2 седмици било постигнато пълно спиране на растежа на злокачествените образувания на кожата и задстомашната жлеза, а в рамките на 42 дни туморите напълно изчезнали.

В момента екипът учени търси фармацевтични компании, които да поемат финансирането на по-нататъшните експерименти.

Няма коментари:

Публикуване на коментар